Klimat

Pogoda. Wyspa Hispaniola, na której leży Dominikana, znajduje się w strefie klimatu podrównikowego wilgotnego. Średnia roczna temperatura powietrza wynosi około 28°C, wody około 21°C, wilgotność sięga do 90%. Tak duża wilgotność z początku może być dla nas, Europejczyków męcząca i sprawiać wrażenie duszności, jednakże szybko można się zaaklimatyzować. Po paru dniach można zauważyć, jak dobrze wilgotność wpływa na naszą cerę: zmarszczki? jakie zmarszczki?!

pora-deszczowaTzw. pora deszczowa na Dominikanie trwa na północnym wybrzeżu od listopada do stycznia na pozostałych terenach zaś od maja do listopada. W rzeczywistości jednak mało ma ona wspólnego z prawdziwymi porami deszczowymi spotykanymi, np. w Indiach. Jedyny czas, którego radzimy unikać na wyspie to styczeń – w tym czasie zdarza się że leje przez cały miesiąc. Dominikanę nawiedzają wówczas olbrzymie ulewy, podczas których trudno nawet zobaczyć wyciągniętą przed siebie rękę.

Charakterystyczna dla Dominikany jest także pora huraganów, która trwa między sierpniem a październikiem. Warto tu zaznaczyć, iż huragany „rodzą się” na wodach Dominikany, a więc ich siła nie jest znaczna (przypominają raczej olbrzymie ulewy). Dopiero po przemieszczeniu się na północ, „łapią” swoją moc i docierając do wybrzeży Stanów Zjednoczonych, pędzą już z prędkością ponad 200 km/h.

faunaFauna i flora. Dominikana może poszczycić się przepiękną roślinnością oraz ciekawą fauną. Pośród kilkunastu odmian palm, rosną tu trzymetrowe krotony oraz przeróżne krzewy z różnokolorowymi kwiatami, pośród których napotkamy kolibry. Niemalże w każdym miejscu można spotkać barwne jaszczurki, a na plaży małe kraby.

Niestety, na wyspie występuje sporo komarów (na szczęście nie roznoszących malarii) i wszelkiego rodzaju robactwa – można się do nich jednakże szybko przyzwyczaić.

Niezwykłe zjawiska atmosferyczne. Ciekawym doświadczeniem na Dominikanie jest tzw. ściana deszczu. Możemy stać na plaży w pełnym słońcu, a dziesięć metrów od nas zaczyna się deszcz. Wystarczy zrobić kilka kroków by być w deszczu, i parę kolejnych by z niego wyjść i znów być na słońcu.

Także widok huraganów, czy cyklonów powstających na oceanie zapiera dech w piersiach – niegroźne w tej części świata, stanowią niezapomniane wrażenia z podróży. Burza na Hispanioli jest prawdziwą burzą – zobaczymy to niesamowite wyładowania atmosferyczne i olbrzymie i ciężkie krople deszczu.