Święta na Dominikanie

STYCZEŃ

swieta11.01. – Festiwal Cocolo, w mieście San Pedro de Macoris – artyści wykonują taneczne przedstawienia na ulicach;

21.01 – Virgen de Altagracia. Najważniejsze święto religijne ku czci patronki Dominikany. Pielgrzymi przybywający z całego kraju do miasta Higuey uczestniczą w procesjach i zanoszą modlitwy dziękczynne do Matki Boskiej;

26.01. – Dzień Duarte, święto obchodzone w całym kraju w najbliższy tej dacie poniedziałek święto, ku czci Juana Pablo Duarte- ojca założyciela Republiki Dominikany;

LUTY

W każdą niedzielę w całym kraju odbywa się karnawał. (szczególnie huczny w mieście La Vega). Uczestnicy w kolorowych błazeńskich strojach biegając ulicami miast uderzają przypadkowych przechodniów w głowę świńskimi pęcherzami.

swieta227.02. – Dzień Niepodległości, święto narodowe, jest to również kulminacja karnawału, podczas której odbywają się parada wojskowa i inscenizacje bitew w Santo Domingo.

ŚWIĘTA WIELKANOCNE

W Dominikanie bardzo hucznie obchodzi się wszystkie główne święta chrześcijańskie, w szczególności Semana Santa, czyli Wielkanoc. We wszystkich zakątkach państwa odbywają się parady i procesje, oraz huczna zabawa. Jak nazwa wskazuje „święty tydzień” – zabawa trwa cały tydzień !

CZERWIEC

W pierwszym tygodniu czerwca odbywa się Festiwal Kultury w Puerto Plata, na promenadzie Malecón występują muzycy bluesowi i jazzowi oraz tancerze, a w Parque Central trwa jarmark sztuki i rzemiosła.

Trzeci tydzień miesiąca to Tydzień Wyścigów w Cabarete, na Playa Encuentro o nagrody rywalizują kitesurferzy oraz windsurferzy.

W czerwcu na Stadionie Olimpijskim w Santo Domingo odbywa się również Festiwal Muzyki Latynoskiej, jest to trzydniowa impreza, której brak stałej daty.

LIPIEC

Przez dwa tygodnie, począwszy od trzeciego tygodnia lipca w Santo Domingo oraz Boca Chica odbywa się Festiwal Merengue. Każdego wieczoru na promenadę Melecón by potańczyć wylegają rzesze imprezowiczów.

SIERPIEŃ

16.08. – Dzień Restauracji. Minikarnawał odbywający się w całym kraju, ruchome platformy, kostiumy, tańce, a wszystko to by uczcić rocznicę wypowiedzenia  w 1863 roku wojny hiszpańskim okupantom.

WRZESIEŃ
24.09 – Święta Mercedes jest patronką dominikańskiej wsi. W dniu tym odbywają się pielgrzymki do świątyni w Saint Cerro, która znajduje się na wzgórzu niedaleko miasta La Vega.

PAŹDZIERNIK
12.10 -W dniu tym upamiętnia się odkrycie Ameryki przez Krzysztofa Kolumba. Niemal przy każdym domu powiewają flagi, a dzieci w szkołach śpiewają piosenki o odkrywcy. Uroczystości odbywają się przy grobie Kolumba w Faro a Colon i w katedrze w Santo Domingo.

Przełom października i listopada to czas kiedy mieszkańcy Dominikany obchodzą Święto Zmarłych, święto to obchodzone jest podobnie jak Halloween w Stanach Zjednoczonych, mieszkańcy przebierają się i urządzają liczne zabawy.

Pierwszy tydzień miesiąca to dla Sosua, Cabarete i Puerto Platadni Festiwalu Jazzowego, który przyciąga artystów z wielu krajów.

W trzecim tygodniu października w Puerto Plata odbywa się (można by rzec konkurencyjny do czerwcowego) Festiwal Merengue.

GRUDZIEŃ

25.12. – Jako że, jak wcześniej wspomniano, zdecydowana większość Dominikańczyków to katolicy, w całym kraju obchodzi się jedno z ważniejszych świąt- Boże Narodzenie, obchody tego święta nie różnią się specjalnie od znanych nam w Europie, są prezenty i uroczysty posiłek.

31.12. – Sylwester, w całym kraju koniec roku jest to kolejna okazja do tańców do białego rana.