Medycy na Karaibach- list od Fundatorki

Szanowni Państwo,

IMG_2110

Jestem zachwycona inicjatywą i pomysłami grupy młodych polskich lekarzy, którzy skontaktowali się z naszą Fundacją chcąc współpracować przy realizacji wyjątkowego wolontariatu.
Lekarze Ci zgłosili się do nas z projektem niesienia pomocy medycznej, higienicznej i edukacji szeroko rozumianej lokalnym mieszkańcom Dominikany.

Dzięki ich inicjatywie wierzę, że Fundacja Moja Dominikana przyczyni się –  choć w małym kawałku – do poprawy sytuacji naszych młodych podopiecznych. Lekarze, jestem przekonana, uaktywnią świadomość dominikańskiej młodzieży wobec zagrożeń nie dbania o higienę jamy ustnej, narządów płciowych, mycia rąk, czy regularnego badania się.

Medycyna na Dominikanie w części północnej niestety pozostawia wiele do życzenia o czym sama dwukrotnie się przekonałam. W 2009 roku bardzo boleśnie uszkodziłam sobie prawą nogę, a ściśle mówiąc wszystko co związane jest z kolanem (to był powód mojego powrotu do Polski), a w 2014 roku lewe kolano – na szczęście nie tak tragicznie jak poprzednio.

Jestem żywym dowodem jaka ogromna różnica i przepaść medyczna jest pomiędzy biedną północą – gdzie wydarzył się pierwszy mój wypadek i nie potrafiono zdiagnozować tego co faktycznie jest uszkodzone, a południem, gdzie uszkodziłam kolejne kolano, ale tam już otrzymałam fachową pomoc medyczną.

Po tych obu wypadkach sprawa medycyny i chęci jej poprawy oraz większej dostępności na Dominikanie stała się już moim osobistym marzeniem.

Wierzę, że dzięki inicjatywie naszych młodych lekarzy zaczynamy właśnie proces pomocy Dominikańczykom w służbie zdrowia.

Jestem dumna z naszych młodych, ambitnych lekarzy.

Katarzyna Izydorczyk
Fundator Fundacji Moja Dominikana