Działalność i Misja

Fundacja Moja Dominikana łączy i oswaja dwa światy – piękną, ale biedną Dominikanę oraz cywilizowaną, ale zabieganą Polskę. Polacy mogą pomóc Dominikańczykom, a Dominikańczycy mogą wiele nauczyć Polaków.

Celem Fundacji Moja Dominikana jest:

1. Wspieranie rozwoju polskiej młodzieży poprzez:

 • podniesienie poziomu nauki języka hiszpańskiego i angielskiego
 • zwiększenie odwagi w mówieniu poprzez konieczność używania języka
 • rozszerzenie horyzontów światopoglądowych poprzez wyjazd do zupełnie innej kultury
 • możliwość poznania egzotycznego kraju
 • nawiązanie nowych przyjaźni międzynarodowych
 • uwrażliwienie młodzieży na problemy społeczne

2. Wspieranie młodzieży dominikańskiej poprzez:

 • wzmocnienie poziomu edukacji
 • wsparcie medyczne
 • możliwość zwiedzenia Polski (umożliwiamy pierwszy w życiu wyjazd poza granice kraju)
 • nawiązywania nowych przyjaźni międzynarodowych

3. Wzbogacanie wiedzy Polaków o Dominikanie i jej mieszkańców

 • nauka korzystania z walorów żywieniowych
 • pokazywanie zwyczajów obcowania z drugim człowiekiem
 • zachęcanie do wyjazdów krajoznawczych

4. Realizacja autorskich projektów wraz z innymi fundacjami, stowarzyszeniami czy firmami w oparciu o walory Dominikany i jej mieszkańców.

Projekty:

zdjecie_post_20141009_dzien_polski_largeFlagowym programem jest projekt „Szkoła pod Palmami”.  Jest to program cykliczny, w każdym roku młodzież w wieku 12-18 lat przez cały rok wykonuje zadania wolontariackie na terenie Polski uwrażliwiające społecznie. Zwieńczeniem całorocznej pracy o charakterze wolontariatu jest miesięczny staż edukacyjny dla polskiej młodzieży w Republice Dominikany. Ta nagroda zarezerwowana jest dla najwytrwalszych ,najbardziej zaangażowanych i najlepiej zorganizowanych uczestników. Obecnie trwa realizacja IV edycji projektu.

zdjecie_serdeczna_adopcjaDla osób zainteresowanych bezpośrednim wsparciem finansowym dominikańskich dzieci utworzyliśmy projekt „Serdeczna Adopcja”. Dokonując cyklicznych miesięcznych darowizn już od kwoty 300 złotych można zapewnić jednemu dziecku edukację na odpowiednim poziomie, przybory szkolne, podręczniki oraz odzież. Obecnie projekt obejmuje grupę pięciu dominikańskich uczniów.

DSC09837aaaaDuży nacisk na świadomość ochrony środowiska  kładziemy poprzez projekt „Halo! tu Ekologia.  Jest to czterotygodniowy program wymiany uczniów podzielony na dwa – dwutygodniowe etapy. W jego trakcie, uczestnicy poznają problemy, oraz szanse ekologiczne, występujące w zaprzyjaźnionym kraju, łącząc to ze zwiedzaniem, poznawaniem odmiennej kultury oraz nabywając nowe przyjaźnie. Wszystkie te elementy wpływają na podniesienie poziomu znajomości języka hiszpańskiego przez polską młodzież oraz dają możliwość przeżycia niesamowitej przygody w innym kraju przez Dominikańczyków.

DDNamiastkę prawdziwej Dominikany przekazujemy poprzez „Dzień Dominikany”. Jest to nieprawdopodobnie kolorowe i roztańczone święto, przenoszące nas na dominikańską wyspę. Podczas takiego dnia prezentujemy najpopularniejsze na Dominikanie tańce, potrawy oraz zwyczaje panujące w kraju. W tym czasie nie brakuje również nauki języka hiszpańskiego, degustacji kakao, kawy, rumu, świeżych owoców oraz przede wszystkim pieczenia platanów ( jednej z odmian bananów).

las-terenasJesteśmy przekonani, że miano osoby która poznała prawdziwą lokalną Dominikanę może mieć tylko ktoś, kto chociaż na tydzień zamieszkał w jej tubylczej części. Dokładnie w sercu lokalnej części Cabarete realizujemy projekt „Globtroter”. Motywacją do jego stworzenia, była i nadal jest chęć ukazania Polakom prawdziwego oblicza kraju. Jesteśmy przekonani, iż z okien hotelowego luksusu nie uda się w sposób dogłębny poznać Dominikany i jej wspaniałej ludności. Najlepiej to zrobić „dołączając” do tej ludności, która żyje bez prądu, z utrudnionym dostępem do czystej wody, etc. Jest to projekt skierowany zarówno dla grup zorganizowanych jak i indywidualnego turysty.

10717734_729185347149505_1597705244_nWolontariat jest wspaniałą szansą na poznanie otaczającego nas świata z jednoczesną poprawą jego wyjątkowości. Pasja połączona z chęcią pomocy i samodoskonalenia się potrafi dać bardzo ważne niematerialne efekty przydatne w dorosłym życiu. Poprzez społeczną pomoc stajemy się osobami odważnymi, dojrzałymi ale przede wszystkim świadomymi społecznie. Nabrane doświadczenie podczas „pracy u podstaw” na pewno z kolei zaowocuje w trakcie realizacji naszych celów zawodowych poprzez dojrzałość ludzką. Dla osób chcących przełożyć wolontariat na nieoceniony talent podczas aktywności zawodowej przygotowaliśmy naszą „Kuźnię Talentu” w Republice Dominikany, która zaowocuje w przyszłą karierę wolontariuszy.

DIGITAL CAMERA

Konsekwencją niemiłych doświadczeń Pani Prezes Katarzyny Izydorczyk związanych z jakością i dostępnością medycyny na Dominikanie jest projekt „Medycy na Karaibach-misja Dominikana”. Tutaj celem jest poprawa jakości służby zdrowia oraz świadomości zdrowotnej na Dominikanie. Współpracujący z nami lekarze na miejscu będą edukować dzieci i młodzież m.in. z zasad higieny, zdrowego odżywiania, prewencji chorób cywilizacyjnych, w tym przenoszonych drogą płciową. Obecnie prowadzimy przygotowania do realizacji projektu zaplanowanego na listopad br.

historiaDla osób spragnionych ciekawostek związanych z Dominikaną, rozwiązaniem jest śledzenie cyklu historycznego „Historia Hispanioli”. Tutaj, w sposób przystępny oraz ciekawy i interesujący, współpracujący z nami wolontariusze, opisują szczegóły związane z historią Dominikany. Dotychczas  opublikowaliśmy 15 części cyklu i na tym nie koniec – wiele wątków będziemy jeszcze rozwijać i wyjaśniać.

image-76a660b51e840a13b865ed1dbf9ce2ca5766c68e5387a8ef5f75ea3b7f6678b4-VProjekt „Kawa wraca na Dominikanę” przeznaczony jest dla osób gotowych zrezygnować z jednej kawy tygodniowo/miesięcznie, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przekazać naszej fundacji. Środki otrzymane w ten sposób, trafią do najbardziej potrzebujących dzieci i młodzieży na Dominikanie wspierając ich edukację.

EVE13063„Bailando” to jeden z naszych najmłodszych projekt. Tworzymy w Warszawie miejsce, które wprowadzi naszych gości w karaibski klimat, pozwoli skosztować kolorowej i smacznej kuchni wprost z Karaibów. Muzyka na żywo, koncerty i promocja kultury to nasz pomysł na stworzenie klimatycznego miejsca na mapie tematycznych restauracji w Warszawie. Otwieramy też szkołę tańca, gdzie profesjonalne tancerki zachęcą do poznawania kroków salsy, bachaty czy marenge. Wkrótce szczegóły. Zapraszamy.

Palabras_FBWyjeżdżasz za granicę? Fascynuje Cię kultura i język hiszpański? Potrzebujesz konwersacji z hiszpańsko-języcznym Lektorem? Zapraszamy zatem na nasze kursy. Nasz projekt „Palabras” to komfortowa nauka w przyjaznej atmosferze, w małych grupach lub indywidualnie. Przygotujemy Cię do swobodnego porozumiewania się w języku hiszpańskim.