Historia powstania

Fundacja Moja Dominikana powstała z inicjatywy Katarzyny Izydorczyk, która parę lat mieszkała i pracowała na Dominikanie.

W 2008 r. wyjechała ona do Dominikany, po propozycji pracy tam. Poleciała z 8-letnią wówczas córką i psem – i tak to się zaczęła ta wielka przygoda z tym pięknym krajem.

DIGITAL CAMERADominikana urzekła ją od pierwszego wejrzenia. Na początku zauroczyła ją przyroda – słońce, ocean, plaże. Ale gdy po pewnym czasie przeniosła się do środka wioski tubylczej – jej zachwyt przeniósł się na samych Dominikańczyków. Ich optymizm, dobroć, serdeczne podejście do drugiego człowieka, chęć rozmowy, pomocy i brak pośpiechu zmieniły jej i córki podejście do życia. Jednocześnie nie sposób było nie zauważyć tutejszej biedy, niskiego poziomu powszechnej oświaty i medycyny.

Jej pobyt na Dominikanie zaowocował licznymi kontaktami z lokalną społecznością i wieloma przyjaźniami, które przetrwały po dzień dzisiejszy. Obiecała sobie, że zrobi ze swojej strony wszystko, aby im pomóc.

Po powrocie do Polski w 2013 roku postanowiła założyć fundację. Fundację, która będzie pomagać nie tylko Dominikańczykom ale również Polakom. Bo mimo, że to Dominikańczycy potrzebują więcej pomocy materialnej, to jednak oni mogą sporo nauczyć Polaków.

Fundacja powstała 8 kwietnia 2013 roku.

Przykładem jest historia córki Fundatorki, która już po 3 miesiącach uczęszczania do dominikańskiej szkoły, potrafiła sprawnie porozumiewać się po hiszpańsku i angielsku, a pobyt na Dominikanie znacząco ukształtował jej silny, niezależny charakter. To była inspiracja na pierwszy projekt fundacji – „Szkoła Pod Palmami” – chcemy dać podobną możliwość innym polskim dzieciom.

Kolejne projekty powstają dzięki pomysłom czerpanym z życia:

Niski poziom edukacji na Dominikanie i wysoki odsetek analfabetów stał się bodźcem do stworzenia projektu „Serdeczna Adopcja”. Cykliczne wpłaty darowizn już od kwoty 300 złotych miesięcznie zapewniają dziecku edukację na odpowiednim poziomie, przybory szkolne, podręczniki oraz odzież.

Bolączką Dominikany jest niska świadomość ekologiczna. Projekt „Halo! Tu ekologia” powstał, aby rozbudzić świadomość ekologiczną pomiędzy młodzieżą z Polski i Dominikany, zaznajomić uczniów tych dwóch krajów z problemami, jakie dotyczą ich ojczyzny, zbadać je i zaproponować działania, które sami mogą wprowadzać w swoim otoczeniu. Projekt ma na celu ścisłą współpracę, badania, ale również nawiązanie nowych znajomości i poznanie obcej kultury, a przy okazji podniesienie swojego poziomu znajomości języka hiszpańskiego. Obecnie pierwszą edycję projektu prowadzimy wspólnie z XXXIV LO im. Miguela de Cervantesa w Warszawie.

Namiastkę prawdziwej Dominikany przekazujemy poprzez „Dzień Dominikany”. Jest to nieprawdopodobnie kolorowa i roztańczona fiesta, przenosząca nas na dominikańską wyspę. Podczas takiego dnia prezentujemy najpopularniejsze na Dominikanie tańce (bachata i marengue), potrawy oraz zwyczaje panujące wśród ludności. W tym czasie nie brakuje również nauki języka hiszpańskiego, degustacji kakao, kawy, rumu, świeżych owoców oraz przede wszystkim pieczenia platanów ( jednej z najpopularniejszej odmian bananów).

Jesteśmy przekonani, że miano osoby, która poznała prawdziwą lokalną Dominikanę może mieć tylko ktoś, kto chociaż na tydzień zamieszkał w jej tubylczej części. Dokładnie w sercu lokalnej części Cabarete realizujemy projekt „Globtroter”. Motywacją do jego stworzenia, była i nadal jest chęć ukazania Polakom prawdziwego oblicza kraju. Jesteśmy przekonani, iż z okien hotelowego luksusu nie uda się w sposób dogłębny poznać Dominikany i jej wspaniałej ludności. Najlepiej to zrobić „dołączając” do tej ludności, która żyje bez prądu, z utrudnionym dostępem do czystej wody, a już na pewno z brakiem internetu. Jest to projekt skierowany zarówno dla grup zorganizowanych jak i indywidualnego turysty.

Wolontariat jest wspaniałą szansą na poznanie otaczającego nas świata z jednoczesną poprawą jego wyjątkowości. Pasja połączona z chęcią pomocy i samodoskonalenia się potrafi dać bardzo ważne niematerialne efekty przydatne w dorosłym życiu. Poprzez społeczną pomoc stajemy się osobami odważnymi, dojrzałymi, ale przede wszystkim świadomymi społecznie. Nabrane doświadczenie podczas „pracy u podstaw” na pewno zaowocuje w trakcie realizacji naszych celów zawodowych poprzez dojrzałość ludzką. Dla osób chcących przełożyć wolontariat na nieoceniony talent podczas aktywności zawodowej przygotowaliśmy naszą „Kuźnię Talentu” w Republice Dominikany, która zaowocuje w przyszłą karierę wolontariuszy.

Konsekwencją doświadczeń Prezes Katarzyny Izydorczyk związanych z jakością i dostępnością medycyny na Dominikanie jest projekt „Medycy na Karaibach – misja Dominikana”. Tutaj celem jest poprawa jakości służby zdrowia oraz świadomości zdrowotnej na Dominikanie. Współpracujący z nami lekarze na miejscu będą edukować dzieci i młodzież m.in. z zasad higieny, zdrowego odżywiania, prewencji chorób cywilizacyjnych, w tym przenoszonych drogą płciową.

Dla osób spragnionych ciekawostek związanych z Dominikaną, rozwiązaniem jest śledzenie cyklu historycznego „Historia Hispanioli”. Tutaj, w sposób przystępny oraz ciekawy, współpracujący z nami wolontariusze, opisują szczegóły związane z historią Dominikany. Wszystkie opublikowane wątki będziemy jeszcze rozwijać i wyjaśniać – zawsze zachęcając do zgłębienia wiedzy kolejnych wolontariuszy.

Kubek porannej kawy i skojarzenie z Dominikaną, jako karaibskim producentem kawy stały się inspiracją dla projektu „Kawa wraca na Dominikanę”. Projekt przeznaczony jest dla osób gotowych zrezygnować z jednej kawy tygodniowo/miesięcznie, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przekazać naszej fundacji. Wpłaty trafią do najbardziej potrzebujących dzieci i młodzieży na Dominikanie wspierając ich edukację.

Projekt Bailando” powstał z fascynacji kulturą, tańcem i kuchnią Karaibów. Gorące rytmy, smaczna kuchnia i paleta nasyconych barw zainspirowały nas do stworzenia restauracji wraz ze szkołą tańca. Już wkrótce na mapie restauracji w Warszawie powstanie miejsce, gdzie będzie można posłuchać na żywo karaibskiej muzyki, poznać Dominikanę, Hispaniolę oraz całe Karaiby na specjalnych prelekcjach podróżników, zjeść tradycyjne dania, nauczyć się tańca i wspaniale bawić się w klimatach karaibskiego słońca.

Najnowszy projekt „Palabras” powstał z myślą o nauce języka hiszpańskiego dla Polaków i języka polskiego dla obcokrajowców. Chcemy w polskiej kolebce Hispanioli uczyć Polaków języka hiszpańskiego, przekazywać kulturę i tamtejsze zwyczaje. Nasi Lektorzy to osoby, dla których hiszpański jest językiem ojczystym. Zapraszamy zarówno osoby stawiające pierwsze kroki w nauce hiszpańskiego, jak i osoby mówiące już po hiszpańsku a chcące prowadzić konwersacje językowe. „Palabras” dla obcokrajowców to forma nauczania języka polskiego, który zdecydowanie ułatwi codzienne życie w Polsce. Nasi lektorzy posiadają doświadczenie w nauczaniu obcokrajowców.

Fundacja cały czas się rozwija. W planach mamy kilka projektów, które zaczynają nabierać właściwej formy i wkrótce oficjalnie je będziemy prezentować. Codzienne problemy Dominikańczyków i nasze inspiracje tu w Polsce, dodają nam wiatru w skrzydła i energię do pracy. Uśmiech i realna pomoc, która dociera do właściwych osób jest dla nas największym szczęściem i radością.

Dziękujemy za dotychczasowe wsparcie naszych projektów i zapraszamy do aktywnego wspierania naszych działań. Dobro powraca.