Historia Hispanioli

Czym jest projekt „Historia Hispanioli”?

„Historia Hispanioli” jest projektem skierowanym do wszystkich osób, które chciałyby poznać dzieje wyspy Hispanioli oraz historię Republiki Dominikany.

Cele programu „Historia Hispanioli”:

1) Naszym podstawowym celem jest przybliżenie polskim odbiorcom wiadomości dotyczących historii wyspy aż do czasów nam współczesnych.

Zdajemy sobie sprawę, że z każdym rokiem coraz więcej Polaków odwiedza Republikę Dominikany (w mniejszej liczbie Haiti) i wiemy, że poszukując wiadomości na temat historii skazani jesteśmy w praktyce na publikacje przewodnikowe. Niestety, doświadczenie pokazuje, że ich wartość jest często niewielka lub sprowadza się do kilku podstawowych haseł. Chcielibyśmy zatem tę wiedzę rozszerzać, a także zachęcać wszystkich zainteresowanych do dzielenia się z nami własnymi spostrzeżeniami oraz odkryciami.

Projekt kierujemy również do tych, którzy dopiero marzą o podróżach lub po prostu interesują się ciekawymi wydarzeniami z historii. Chcielibyśmy przekonać wszystkich o tym, że w pięćsetletniej znanej nam historii wyspy jest wiele fascynujących zagadnień, które warto poznać.

2) Celem dodatkowym projektu jest zachęcanie do poznawania lektur oraz filmów związanych z historią i kulturą Hispanioli – ze szczególnym uwzględnieniem Republiki Dominikany.

Poprzez wzbudzanie zainteresowania historią wyspy mamy zamiar propagować dzieła pisarskie i filmowe (ale także muzyczne, czy fotograficzne), które choćby w niewielkim stopniu nawiązują do interesujących nas tematów. Mamy świadomość, że w Polsce niewiele jest publikacji oraz filmów związanych z historią Hispanioli, ale właśnie dlatego warto przybliżyć te nieliczne.

Jak włączyć się w projekt „Historia Hispanioli”?

Mamy ogromną nadzieję, że znajdą się osoby, które zechcą razem z nami współtworzyć projekt. Tak więc jeśli:

– zainteresował Cię jakiś temat, który poruszyliśmy w ramach projektu,

– chciałbyś zadać pytania,

– masz zamiar podzielić się spostrzeżeniami, uwagami lub wnioskami,

– przeczytałeś ciekawą książkę lub obejrzałeś niesamowity film związany z poruszanymi przez nas tematami i chcesz o nim opowiedzieć,

– widzisz potrzebę uzupełnienia prezentowanych przez nas wiadomości,

–  masz pomysł na ciekawy tekst (a może konkurs?),

– wykonałeś zdjęcie lub grafikę, którą można zilustrować prezentowane przez nas teksty,

– masz zamiar w swojej szkole zaprezentować referat na temat historii Hispanioli, aby zainteresować tematem koleżanki oraz kolegów,

jeśli tak, to nie czekaj! Napisz do nas!

Do projektu „Historia Hispanioli” zapraszamy wszystkich, których interesuje historia wyspy! Nie ma znaczenia wiek i nie liczy się to, czy kiedykolwiek postawiłeś stopę na Hispanioli. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz rozpocząć przygodę z poznawaniem dziejów tej pięknej wyspy i przyczynić się do tego, aby inni też zainteresowali się tematem. Wystarczy, że napiszesz do nas, a obiecujemy, że odpowiemy na każdy list zaś najciekawsze zaprezentujemy na naszej stronie!

Zapraszamy do kontaktu za pośrednictwem Facebooka:

https://www.facebook.com/MojaDominikana

Czekamy również na listy, które prosimy nadsyłać na adres:

biuro@mojadominikana.pl