Szkoła pod Palmami – Edycja 2014

Rekrutacja do „Szkoły pod Palmami”, edycja 2014

Pierwsza edycja programu „Szkoła pod Palmami” ruszyła we wrześniu 2013 roku. Do programu zgłosiło się ponad 400 uczniów. Podczas całego roku szkolnego 2013/14 młodzież angażowała się w akcje społeczne wskazane w harmonogramie projektu.

Laureaci programu „Szkoła pod Palmami”, edycja 2014

Na podstawie zaangażowania uczniów w akcje charytatywne oraz przeprowadzonych rozmów indywidualnych z wybranymi osobami, komisja złożona z członków Fundacji Moja Dominikana i Sponsora wybrała laureatów.

Szczegóły wyjazdu i pobytu uczestników „Szkoły pod Palmami” na Dominikanie

Terminy. Data wylotu na Dominikanę: 29 sierpnia 2014 (lotnisko Okęcie im. Fryderyka Chopina w Warszawie, czas trwania lotu 12 godzin z przesiadką w Berlinie). Termin powrotu: 29 października 2014 r.

Zakwaterowanie. Pensjonat Casa Carmen w miejscowości Cabarete na ulicy Callejon de la Loma. Pokoje 2-osobowe, każdy z własną łazienką z ciepłą wodą.

Kontakt z Polską. W pensjonacie uczniowie mają dostęp do Internetu i komputera, z którego można skorzystać, aby skontaktować się z rodzicami/opiekunami. Do dyspozycji uczestników jest również specjalny telefon (w godzinach zajęć lekcyjnych telefon będzie odbierać jedynie opiekun).

Szkoła. Laureaci programu „Szkoła pod Palmami” uczęszczają do prywatnej dominikańskiej szkoły Codin w Islabon. Zajęcia odbywają się po hiszpańsku i angielsku, trwają od poniedziałku do piątku, od 8 rano do 13 po południu. Przedmioty, m.in.: język hiszpański, język angielski, geografia, historia, biologia, plastyka i muzyka. W szkole jest obowiązek noszenia mundurków szkolnych (zakupione przez Fundację Moja Dominikana).

Polski program nauczania. Po południu, w pensjonacie, od poniedziałku do piątku odbywają się 3-godzinne zajęcia w języku polskim, według rodzimego programu nauczania.

Weekendy. W weekendy zaplanowane wycieczki krajoznawcze, umożliwiające lepsze poznanie wyspy. Niektóre z wycieczek są dodatkowo płatne. Koszt wszystkich dodatkowych atrakcji: 300 USD. Wszyscy, którzy nie zdecydowali się na dodatkowy wyjazd – mieli zapewnioną opiekę w pensjonacie czy na plaży.

Opieka. Uczestnicy są pod opieką 3 wychowawców – 2 Polaków i jednego Dominikańczyka.

Posiłki. Śniadanie – w pensjonacie, przygotowane przez samą młodzież. Lunch – w szkolnej stołówce, woda w szkole dostępna jest za darmo cały czas, możliwość również kupienia batonów czy kanapek w bufecie szkolnym. Obiadokolacje – w lokalnych knajpkach bądź w pensjonacie. W pobliżu pensjonatu dostępne są sklepiki z artykułami spożywczymi.

Dodatkowe informacje dla wyjeżdżających:

– na Dominikanie konieczna jest przejściówka do wtyczki od kabla (prąd 110V, z gniazdkami amerykańskimi)

– konieczność zaopatrzenia się w produkty przeciwko komarom (możliwość taniego zakupu na miejscu)

– niezbędne filtrów przeciwsłoneczne i wodoodporne o najwyższym protektorze (możliwość kupienia na miejscu)

– polecamy zaopatrzenie się w nakrycia głowy, w tym jedno nakrycie ciepłe (w autokarach włączona jest bardzo silna klimatyzacja)

– rekomendowana odzież: letnia (przede wszystkim sportowa i wygodna), jeden sweter, płaszcz/kurtka przeciwdeszczowa, buty odkryte oraz sportowe

– w pensjonacie nie ma pralki, ale obok pensjonatu jest pralnia.

– opiekunowie mają ze sobą apteczkę (przede wszystkim leki na żołądek, środki dezynfekujące, przeciwko poparzeniom)

– prosimy o zabranie kliku drobiazgów-upominków (typu: spinki do włosów, kolorowe długopisy, breloczki) – Dominikańczycy uwielbiają obdarowywać się prezentami, będzie to miły gest na początku budowania relacji z młodzieżą w szkole

– nie ma konieczności szczepienia się przed wyjazdem – jeśli ktoś ma obawy, prosimy o skontaktowanie się z lekarzem w sprawie szczepień na żółtaczkę.

– prywatne pieniądze uczniów – najlepiej w dolarach i to drobnych. Polecamy przekazanie ich opiekunowi na lotnisku w podpisanej kopercie.

– prosimy o wykupienie polisy zdrowotnej. Każda polisa wykupiona w polskiej firmie ubezpieczeniowej jest honorowana w Republice Dominikany.

– prosimy o sprawdzenie ważności paszportu.