Projekty

Szkoła pod Palmami

Flagowym projektem Fundacji Moja Dominikana jest „Szkoła pod Palmami”. Jest to projekt cykliczny, który daje szansę polskiej młodzieży w wieku 12-18 lat na przeżycie niepowtarzalnej przygody. Uczestnicy projektu przez cały rok realizują zadania wolontariackie na terenie Polski. Zadania te uwrażliwiają społecznie, są skierowane na pomoc min. dla osób starszych, niepełnosprawnych czy zwierząt. Zwieńczeniem wolontariatu dla najwytrwalszych i najbardziej zaangażowanych uczestników jest miesięczny wyjazd na Dominikanę połączony z nauką, z rówieśnikami w szkole Coral. Ta niepowtarzalna szansa to nie tylko poznanie pięknej Dominikany, ale przede wszystkim nawiązanie relacji ze wspaniałymi ludźmi, nauka hiszpańskiego i niezapomniane wrażenia.

Laureaci projektu w ciągu tygodnia uczęszczają na zajęcia w szkole Coral, zajęcia prowadzone są w języku hiszpańskim i angielskim. Tak jak wszyscy uczniowie, również Polacy dostają mundurki szkolne, aktywnie uczestniczą w codziennych apelach i innych wydarzeniach szkoły. Na miesiąc stają się częścią szkolnej społeczności Coral. Popołudniowy czas jest czasem nauki polskiego programu szkolnego. Ścisła współpraca z nauczycielami z Polski i sumienna nauka przygotowanego materiału pozwala uczniom bez zaległości powrócić do zajęć szkolnych w Polsce.

Wrażenia i wspomnienia jakie otrzymujemy od naszych laureatów związane z realizacją całego projektu „Szkoły pod Palmami, podtrzymują nasze założenia i cele, a przede wszystkim pokazują, że uczestnictwo w projekcie zmienia nastawienie do życia i jest niesamowitą przygodą, która wywiera wpływ na ich przyszłość.

Zachęcamy do udziału w projekcie a po szczegóły zapraszamy tutaj.

Serdeczna Adopcja

Współpraca ze Szkołą Coral to również wsparcie uzdolnionych uczniów. Założeniem projektu „Serdeczna Adopcja” jest bezpośrednie wsparcie finansowe dla dzieci i młodzieży, która uczy się w szkole Coral. Zachęcamy darczyńców, którzy poprzez regularne wpłaty darowizny, już od 300 zł miesięcznie, zapewniają podopiecznym edukację na wysokim poziomie, przybory szkolne, podręczniki oraz odzież.

Współpraca ze szkołą Coral jest dla nas bardzo ważna. To dzięki zaufaniu jakim darzymy Dyrekcję i Kadrę Nauczycieli szkoły Coral wiemy, że nasi podopieczni są wybrani z grona uzdolnionych, ale wymagających wsparcia finansowego dzieci. Wiemy, że właśnie w tej szkole poziom nauczania jest wysoki, a troska oraz czuwanie nad rozwojem dzieci i młodzieży na wielu płaszczyznach da szansę na dużo lepszy start w dalszym życiu.

W Republice Dominikany bardzo często przeszkodą do uzyskania szansy na dobre wykształcenie są właśnie pieniądze. W publicznych, bezpłatnych szkołach często spotykana jest sytuacja, gdzie absolwenci kończący naukę nadal mają problemy z pisaniem i czytaniem. Nie przykłada się dużej wagi do postępów uczniów, ich uczestnictwa w zajęciach szkolnych. Kończąc podstawową szkołę dzieci i młodzież są wysyłani do pracy, aby finansowo wspomóc rodzinę.

Znając te realia edukacji na Dominikanie i nawiązanie współpracy ze szkołą Coral chcemy zmienić rzeczywistość przynajmniej kilkorga dzieci. Wsparcie finansowe darczyńców w projekcie „Serdeczna adopcja” otwiera drzwi do nowego, lepszego życia. Przyłączcie się do nas i zaadoptujcie na odległość.

Więcej informacji o projekcie, oraz sylwetki naszych podopiecznych można zobaczyć TUTAJ

„Halo! tu Ekologia”

Nasz ekologiczny projekt „Halo! Tu ekologia.” w wyjątkowy sposób łączy Polskę z Dominikaną. Dzięki współpracy ze szkołą Coral młodzież z Polski i Dominikany poznaje odmienne problemy ekologiczne swoich krajów, wspólnie pracując nad rozwiązaniami, które pomogą lokalnie zmienić świadomość ekologiczną. Dzięki tej współpracy uczniowie mają szansę na poznanie i zobaczenie ekosystemów Dominikany i Polski. Naszą ideą jest co roczna wymiana młodzieży z Polski i Dominikany. Naszym ogromnym sukcesem jest tegoroczna wizyta 6 uczniów i pani Dyrektor ze szkoły Coral w Warszawie.

Po szczegóły i relację z pobytu zapraszamy TUTAJ